14 жовтня вся Україна відзначатиме три великих свята

12.10.2018

14 жовтня  вся Україна відзначатиме три великих свята:  Покрови Пресвятої Богородиці, День Українського козацтва й День захисника України. В рамках цього заходу 12 жовтня у приміщенні Ківерцівського краєзнавчого музею відбулась зустріч учнівської молоді, представників органів влади з очевидцем національно-визвольних змагань, жителькою с.Дерно Дроган Марією Гнатівною. У цьому заході взяли участь заступник керівника  виконавчого апарату районної ради А.Ф.Пушкін, заступник голови  районної державної адміністрації Я.В.Церкевич, Дернівський  сільський голова О.Ю.Гуч та інші.

Марія Гнатівна народилась у 1934 році в  с.Красна Воля Маневицького району. Так як її батько служив в Українській повстанській армії, сім’я у 1947 році була вислана в Сибір. Зі сльозами на очах вона згадувала нелегкі випробування, які випали на її тендітні плечі (на той час їй були лише 12 років). Це були важкі дні, довга дорога у товарному вагоні, води не давали, приходилось розтоплювати сніг, холод, голод, смерть. А потім прийшлось  там жити із тавром «бандерівка», яке не дало змогу отримати освіту в гірничому технікумі. Однак, вона коротенькими вечорами, які випадали після важкої праці на шахті, разом із іншими українцями вишивала рушники, одяг  та співала рідні серцю українські пісні. Після одруження, у 1953 році їй вдалось з 3-х місячною дитиною повернутись в  Україну та оселитись в с.Дерно.

Пані Марія розповідала, що у школі найбільше любила географію, дуже добре навчалась та мріяла про повернення на рідну Батьківщину. До сьогодні вона зберігає щоденник, який був написаний від руки. 

Її брат залишився там, однак у своїх листах просив її допомагати розбудовувати незалежну Україну.