Одна з найбільших на Волині база самооборони

12.07.2019

В роки Другої світової війни навколо польської колонії Пшебраже, що на території нашого району, у березні 1943 року була утворена одна з найбільших на Волині база самооборони. У цій польській колонії нараховувалось біля 30 тисяч жителів, з котрих не менше тисячі були озброєні. База Пшебраже була не лише оборонним пунктом поляків, а й своєрідним плацдармом , з якого поляки постійно організовували напади на  упівські осередки і боївки, атакували сусідні українські села, вирішуючи таким чином проблему власного продовольчого забезпечення. 11 липня 1943 року збройний відділ з Пшебража напав на село Тростянець. Під час нападу було спалено кілька будинків, розбито підофіцерську школу і  гарнізон УПА, 28 липня  відбулась сутичка між озброєними відділами українців і поляків біля колонії Вінцентівка, 29 липня у Сокиричах поляки вбили жінку і спалили хату, 11 серпня поляки спалили 10 хат у селі Яромель. Особливо загострилась ситуація у серпні 1943 року. 31 серпня на схід від польської колонії, в урочищі Юзефин, у збройну сутичку між польськими та українськими вояками, які прибули сюди для захисту від грабіжницьких нападів мирного українського  населення, втрутилися «червоні партизани», у яких поляки запросили допомоги. Тоді загинуло багато повстанців та  1500 беззбройних українців-мирних жителів з більш як  10 українських поселень. Донедавна не було відоме точне місце масового розстрілу українців. Встановити місце жорстокого вбивства допомоги свідки. На цьому місці встановлено тепер пам’ятний знак завдяки злагодженій роботі районної ради,  Волинської обласної ради та Тростянецької ОТГ (яка утворена у січні цього року).

Вшанувати пам’ять загиблих 11 липня 2019 року  на цьому пам’ятному місці прийшли перший заступник голови Волинської обласної ради Олександр Пирожик, заступник керівника виконавчого апарату районної ради Анатолій Пушкін, голова Братства вояків ОУН-УПА Волинського краю імені Клима Савура Василь Кушнір,  активісти, місцеві жителі. Учасники заходу поклали квіти до підніжжя пам’ятного знаку та вшанували загиблих хвилиною мовчання. Настоятель храму Успіня Пресвятої Богородиці с.Гайове  отець Олег відправив поминальну  панахиду.

Слід зазначити, що основні заходи щодо вшанування пам’яті загиблих відбудуться 31 серпня  2019 року, тому просимо долучитись до них всіх небайдужих жителів району. Про час їх проведення буде повідомлено додатково.