Панахида та реквієм біля меморіалу у селі Клубочин

05.11.2019

Село Клубочин, що на Ківерцівщині, має страшну та криваву історію. У роки Другої світової війни в цьому селі однією з перших на Волині почала діяти антинацистська група. Підпільники та молоді активісти друкували і розповсюджували листівки із закликами непокори, опору і боротьби, вистежували і знищували німецьких поліцаїв, спалювали машини, псували лінії зв'язку, були першими інформаторами про події поблизу.

На світанку 4 листопада 1942 році сотні гітлерівців та поліцаїв оточили населений пункт. Дітей, жінок, літніх людей зігнали в центр села і зачинили в клуні, чоловіків заставили копати велику яму. Потім, невеликими групами, по кілька чоловік, виводили на розстріл. Всього карателі розстріляли 137 мирних жителів, 38 з яких діти, 48 – жінки. Село було зруйноване і спалене вщент. Дивом вдалося врятуватися тоді від смерті лише чотирьом людям.

    Чому відбулася така каральна операція і досі достеменно невідомо. Є кілька версій. Історія  Клубочинської трагедії і до сьогодні прихована. Які системи - фашистська, радянська чи інші - грали  людськими долями. Чому у краї де були поряд партизанські загони стався цей злочин і чому ніхто не завадив? 

У мирний час, у селі було споруджено меморіал, закладено парк, у приміщенні колишньої початкової школи зробили музей. Тут зберігаються окремі документи, записи очевидців.

4 листопада 2019 року на місці цієї трагедії відбулися поминальні заходи. У панахиді та реквіємі біля меморіалу у день страшних роковин взяли участь  голова районної ради Олександр Гурський, керуючий справами виконавчого апарату районної ради Ольга Ярощук, радник голови районної ради Володимир Юрчук, Цуманський селищний голова Анатолій Дорошук,  місцеві жителі та рідні невинно вбитих та похованих у братській могилі краян.

Панахиду за загиблими відслужив  настоятель місцевого храму. До пам’ятного знаку учасники заходу поклали квіти та вшанували пам’ять загиблих хвилиною мовчання.