Про реальності нашої освіти…

30.11.2017
  24 листопада 2017 р. у Луцьку з ініціативи народного депутата України Ірини Констанкевич, Голови підкомітету з питань позашкільної, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої освіти та освіти дорослих, відбулося виїзне засідання Комітету з питань освіти і науки Верховної Ради України. У роботі засідання взяли участь народні депутати Олександр Співаковський, Тарас Кремінь, Іван Кириленко, перший заступник Міністра освіти і науки України Володимир Ковтунець.
  Під час засідання обговорювалися питання імплементації нового базового освітянського закону, необхідність підготовки законів щодо професійної освіти, фахової передвищої, недостатнє фінансування науки, науково-технічної діяльності, вищої школи, соціальне забезпечення і низькі зарплати викладачів університетів, дошкільників, позашкілля та багатьох інших, хто працює в освітянській галузі. Гострим і разом з тим справедливим був виступ Ігоря Палиці, голови обласної ради, щодо працевлаштування випускників, їх відповідності потребам ринку праці.
   Ірина Констанкевич у своєму слові наголосила на проблемах сільської школи (на Волині це 47 %): недофінансування, відсутність доріг, транспортного сполучення, інтернету, комп’ютерів, підручників. Це у підсумку призводить до значно гірших результатів ЗНО випускників сільських шкіл, аніж міських. Спільна позиція є у членів комітету щодо передачі на місцевий рівень коледжів і технікумів – усі переконані, що це може призвести до руйнації ступеневої освіти, гарного професійного досвіду і самих навчальних закладів.
Виїзні засідання комітетів (а це практика небагатьох комітетів, на жаль) уможливлюють максимально наближене до реального бачення і розуміння проблем професійних спільнот, соціальних груп і загалом нашого життя.
   Одне з наболілих питань, піднятих на засіданні – це питання будівництва нових шкіл. Зокрема, вже не перший раз увага народного депутата, громадськості, місцевої влади сіл Грем’яче, Башлики у Ківерцівському районі була прикута до цих проблем.
   Від імені громади Грем’яченської сільської ради, педагогічного, батьківського та учнівського колективів виступила депутат обласної ради В. І. Касарда. У своєму виступі Валентина Іванівна розповіла присутнім, що діюча школа була збудована ще у 1932 р.
   Тут навчається 146 дітей з трьох населених пунктів, частина яких доїжджає за 9 км. І на перспективу їх кількість збільшується. На сьогодні приміщення школи визнане аварійним, про що свідчить Технічний висновок, і вважається таким, де проведення реконструкції або капремонту недоцільне. Ситуація з школою надзвичайно непроста. Здоров’я і життя дітей та працівників закладу знаходяться весь час під загрозою. Трухляві дерев’яні балки перекриття уражені грибком, над класними кімнатами підвішені скрутками до металевої балки, що може призвести до обвалу. Через аварійність даху атмосферні опади потрапляють всередину школи. Пічне опалення за відсутності системи вентиляції, через їдкий дим і сморід  викликає головний біль і погане самопочуття у школярів. Годі говорити уже про елементарні санітарні зручності (відсутність санвузлів, гардеробних, спортивних залів). Виходячи з складної ситуації, учнів 1–4 класів перевели у тимчасове приміщення ДНЗ. Але і там потрібні ремонти.
    З також ж проблемою приїхала на засідання і директор ЗОШ І–ІІ ступенів с. Башлики Л. В. Філюк, у якій навчається 240 учнів. У селі проживає 91 багатодітна сім’я. Уже сьогодні тут нараховується 218 дітей дошкільного віку, з них – 35 готуються до вступу у перший клас на 2018 р. За перспективним планом набору учнів на 5 років кількість їх збільшиться на 320 чоловік. А кількість необхідних класних кімнат зросте до 18 замість наявних 7.  І тут пічне опалення, масовий грибок, як і в попередній Грем’яченській школі, викликає хворобливі симптоми у дітей. Відсутня їдальня, а відтак школярі позбавлені гарячого харчування; спортивний зал, комп’ютерний клас.
   Ми, дорослі, не маємо права сьогодні спокійно спостерігати за такими ситуаціями. Ірина Констанкевич, яка постійно переймається проблемами освіти, і яка ініціювала виїзне засідання Комітету з питань освіти і науки Верховної Ради України, шукає різні шляхи вирішення освітянських проблем. Таким чином питання будівництва шкіл у селах Грем’яче та Башлики у Ківерцівському районі внесені до протоколу рішення Комітету і далі лобіюватимуться на всіх рівнях влади.
 
 
  Помічник народного депутата України Ірини Констанкевич                                     Лариса Понєдєльник