Засідання постійної комісії районної ради з питань сільського господарства

07.10.2016
   07.10.2016 відбулось  засідання постійної комісії районної ради з питань сільського господарства, земельних відносин, екології, охорони навколишнього природного середовища під головуванням голови комісії Мисковця І.А.. Члени комісії, після детального розгляду  проекту рішення  «Про затвердження технічної документації по нормативній грошовій оцінці земельної ділянки приватному підприємству «Агентство нерухомості «Добробут» на  території  Хорлупівської сільської ради Ківерцівського району Волинської області» погодили його внесення на розгляд сесії районної ради. Недопад Г.В. – голова районної ради ознайомив депутатів  з переліком питань, що вносяться на пленарне засідання позачергової 9 сесії районної ради.
   Мисковець І.А. проінформував членів комісії, що надійшло   колективне звернення  жителів міста Луцька, Луцького району та сіл Липляне та Жидичин Ківерцівського району щодо забруднення річки Стир, притоки Прип’яті недостатньо очищеними каналізаційними стоками Луцьких очисних споруд. Так на території Жидичинської сільської ради Ківерцівського району в селі Липляни функціонує відокремлений структурний підрозділ комунального підприємства «Луцькводоканал» – станція очистки каналізаційних стоків міста Луцька. Очисні споруди, були введені в експлуатацію у 70-х роках минулого століття, а тому не відповідають сучасним екологічних вимогам. Якщо раніше у біоставках очисних споруд  нерестилась і водилась риба та інші представники іхтіофауни та навколо водних живих організмів, то на даний час акреаційні установки на цих ставках давно не працюють, вийшли з ладу. Ці ставки за більш як 40 років жодного разу не очищались від  мулу, і як результат, забруднені активним  мулом, що надходить  до них від очисних споруд разом із недостатньо очищеною водою. Більшість території ставків являє собою мертву зону, де не циркулює вода,  вода застоюється та проходять процеси розпаду та загнивання. Як результат – живі організми та водорості загинули.
   Впродовж останніх років від очисних споруд, в тому числі біоставків поширюється  дуже сильний сморід, який розповсюджується на прилеглі населені пункти, зокрема Липняни, Жидичин Ківерцівського району та Вишків, Милуші, Зміїнець  Луцького району. Цей сморід є результатом функціонування очисних споруд, зокрема біоставків, де активний мул і вода застоюються та гниють.
   У червні 2015 року нижче випуску стоків з Луцьких очисних споруд у річку Стир вперше було виявлено у річній воді специфічні завислі речовини (слиз). Такого виду забруднення жодного разу не спостерігалось за весь час функціонування очисних споруд. Слизова маса повністю вкрила дно річки, нагромадилась на водоростях, накопичилась у зимувальних ямах, оскільки питома вага слизу перевищує питому вагу води. В результаті повністю знищено кормову базу риби, місця її нересту, зникли раки, загинула муха-одноденка (подьонка). Річка стала майже мертвою. Пройшов рік з часу, коли місцеві жителі звертались до КП «Луцькводоканал»,  Державну екологічну інспекцію у Волинській області. Та питання так і не вирішено. У відповіді, яку надала Державна екологічна інспекція у Волинській області від 22.09.2015 (вих. №2006/1-10-3), було  сказано, що по результатах перевірки очисних споруд КП «Луцькводоканал» виявлено перевищення нормативів гранично допустимого скиду забруднень по хімічному споживанню кисню (ХСК) і зважених речовин. Що стосується основного забруднення – слизу,  інспекція вказала, що висновок щодо цієї проблеми можна зробити лише на підставі  відповідних досліджень спеціалізованих наукових установ та організацій. Однак хто буде проводити ці дослідження нічого не сказано. Тобто, проблему підтверджено, а саме скид у річку слизистої речовини сприймається екологічною інспекцією не повною серйозністю. З того часу забруднення продовжується та нагромаджується. Забруднення річки Луцьку міську раду теж мало хвилює. Питання реконструкції вищевказаних очисних споруд  не вирішується. Вони  функціонують вкрай неефективно, застаріли, потребують корінної реконструкції та першочергових інженерних оперативних заходів, зокрема  по очищенню і реконструкції біоставків, які певним  чином завадять забрудненню річки в майбутньому. В свою чергу Жидичинська сільська рада також розглянула це питання на сесії сільської ради, прийнявши звернення до Луцької міської ради.
   Поярчук І.М. – начальник насосних та очисних споруд каналізації КП «Луцьводоканал» повідомив, що є розроблений проект реконструкції очисних споруд, Луцька міська рада виділяє кошти лише на проведення ремонтних робіт. Барабаш М.С. – член комісії запитав що робиться для того, щоб не поширювався  сморід, який шкодить здоров’ю  жителям навколишніх населених пунктів. Ігор Миколайович конкретної відповіді не зміг надати.
  Враховуючи, що це питання необхідно оперативно вирішувати, постійна комісія підготовила звернення до Державної екологічної інспекції України та ініціювала підтримати на   позачерговій сесії районної ради звернення Жидичинської сільської ради до Луцької міської ради.
   Далі, комісія погодила   доповнення списку  жителів району, які потребують виділення кредитів за рахунок  обласного індивідуального житлового будівництва на селі у 2016 року.